Wieża dzwonnicza

Wieża, pierwotnie obserwacyjno–obronna a obecnie dzwonnicza to wyjątkowy 6-kondygnacyjny obiekt na rzucie kwadratu powstała dzięki staraniom, ks. Feliksa ze Skaryszewa (Skaryszewskiego), z zakonu bożogrobców, proboszcza leżajskiej fary.

Nazywana jest Wieżą Ostatniej Szansy, gdyż znajdowała w niej schronienie miejscowa ludność podczas wojen i najazdów. Dawniej Leżajsk był wielokrotnie miejscem wypraw łupieżczych Tatarów, Kozaków, Szwedów, Wołochów. Budowla ta bardzo dobrze spełniała swoją funkcję militarną oraz stanowiła jeden z elementów obwarowań miasta wraz z założeniami obronnymi fary i pobliskiego Zamku Starosty leżajskiego (obecnie Muzem Ziemi Leżajskiej).

Pochodzącą z XVII w. wieżę w ostatnich latach zrewitalizowano i przystosowano do potrzeb ruchu turystycznego. Mieści na kilku kondygnacjach m.in. nowoczesną salę multimedialną do odtwarzania filmu o historii Leżajska oraz taras widokowy ze specjalnymi lunetami panoramicznymi. Dodatkową atrakcję stanowią cztery dzwony, wykonane przez Pracownię Ludwisarską Braci Felczyńskich w Przemyślu, z których każdy posiada własną nazwę. Umieszczono je w wieży w  1927 r.

Dzwony wystawione były na Targach Wschodnich (coroczna wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego w latach 1921–1939) we Lwowie w roku 1927 jako wzór robót ludwisarskich.

Obecnie na parterze działa Punkt Informacji Turystycznej.

Tuż obok zlokalizowany jest neorenesansowy ratusz z wieżyczką zegarową, którego różne elementy są połączone w harmonijnej aranżacji.

 

Organizacja zwiedzania

Zwiedzanie wieży dzwonniczej?

Wieża jest dostępna dla zwiedzających ze specjalnym przewodnikiem, który zapozna wszystkich z jej historią, współczesną funkcją oraz historycznym wyposażeniem. Możliwość zwiedzenia wieży również w jęz. angielskim.

Godziny zwiedzania

Na grupy oraz turystów indywidualnych czekamy:

Od maja – do października, od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

Liczba uczestników

Duże grupy dzielimy na mniejsze (max. 10-osobowe). Tylko jedna grupa może być oprowadzana po wieży.

Czas trwania

Czas zwiedzania: ok. 45 minut

Przed zwiedzaniem

Oczekujący na zwiedzanie wieży będą mogli spędzić wolny czas oglądając inne zabytki znajdujące się w pobliżu leżajskiego rynku oraz zakupić lokalne pamiątki.

Jak dojechać?

Dojazd samochodem i autokarem

Zabytkowa wieża dzwonnicza znajduje się na ulicy Rynek 38 – obok miejskiego ratusza, wejście od strony kościoła farnego.

Rezerwacje zwiedzania indywidualnego i grup turystycznych

tel. 790 252 798

Dane adresowe

Spółdzielnia Socjalna „Szansa”
Rynek 38
37 – 300 Leżajsk