Ratusz leżajski
Obecnie siedziba władz miejskich.
Pierwotnie budynek Ratusza umiejscowiony był na środku Rynku. Wielokrotnie ulegał pożarom (wraz z całym miastem) a następnie odbudowywany. Ostatnia odbudowa z roku 1834 już po 30 latach użytkowania zaczęła grozić zawaleniem w związku z czym rajcy miejscy podjęli decyzję o rozebraniu budynku i wybudowaniu nowego, bardziej trwałego budynku („z cegły na zaprawie wapiennej”) w miejscu XVIII-wiecznego, parterowego budynku przylegającego do istniejącej wieży obserwacyjno-obronnej (dzięki czemu zaoszczędzono jedną ścianę). Budowę zakończoną w r. 1870 prowadził budowniczy Karol Kubik. Nadzór nad budową sprawował ówczesny sekretarz miejski M. Wodziński.
Następnie budynek gruntownie przebudowano w 1899 r. W 1905 r. dodano wieżyczkę zegarową wraz z zegarem wykonanym przez Michała Mięsowicza właściciela Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie, dach wymieniono w roku 1941 oraz 2005, a wnętrza przebudowano w 1968 r.
W roku 1975 r. dobudowano nowe skrzydło w miejscu starej zajezdni Ochotniczej Straży Pożarnej, powołanej decyzją Rady Miejskiej 4 marca 1868 r.
W korytarzu wejściowym można podziwiać znajdujące obok siedziby Straży Miejskiej, oryginalne drzwi do „kozy miejskiej” czyli ówczesnej izby zatrzymań. Co ciekawe Straż Miejska zajmuje dokładnie to samo pomieszczenie co strażnicy miejscy z XIX i początku XX w.
Obok wspomnianych drzwi znajduje się autentyczna, XIX wieczna, okuta skrzynia pełniąca jeszcze do niedawna rolę „kasy miejskiej”. Trzymano w niej pieniądze z podatków oraz dokumenty fiskalne i księgi podatkowe.
Na pierwszym piętrze obok wejścia do zabytkowej Sali posiedzeń Rady Miejskiej oraz gabinetu Burmistrza Miasta wyeksponowano tzw. „werk” czyli cały mechanizm oryginalnego zegara miejskiego z 1905 r. zamienionego w ostatnich latach na zegar elektroniczny.