Pałac hr. Miera

Klasycystyczny pałac Miera, ustawiony na osi dawnego dworu starościńskiego to jedna z najciekawszych budowli architektonicznych na terenie Leżajska. Ta prosta dwukondygnacyjna budowla, wzniesiona została w XIX w. na planie prostokąta z uwypukloną fasadą czołową. W tamtych czasach stanowił on ceniony ośrodek życia towarzyskiego i kulturalnego.

Właściciel tego pałacu hr. Wojciech Mier był utalentowanym człowiekiem, zajmował się poezją, tłumaczył literaturę francuską i włoską. W czasie Sejmu Czteroletniego był przeciwnikiem stronnictwa patriotycznego. W czasie Targowicy konsyliarz i brygadier, uczestnik poselstwa do Petersburga, a po powrocie zeń wyznaczony na posła rezydującego w Wiedniu. Po upadku Polski (III rozbiór) często odwiedzał Wiedeń jako tajny radca i podkomorzy cesarstwa austriackiego. Tuż przed śmiercią w 1831 r. sprzedał pałac i dobra leżajskie Alfredowi Potockiemu z Łańcuta. Od 1918 r. jest siedzibą Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Leżajska pałac został przejęty przez NKWD.

Współcześnie obiekt ten przetrwał do naszych czasów w stanie praktycznie niezmienionym. Niestety nie jest znany projektant pałacu, a cały zabytek nie jest dostępny dla zwiedzających. Obecnie mieści się tam przedszkole prowadzone przez siostry zakonne.