Dawna cerkiew unicka

Na styku Rynku i ul. Jarosławskiej, naprzeciw dawnego Domu Ludowego PROŚWITA na niewielkim wzniesieniu znajduje się kościół pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego – dawna cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny wybudowana w latach 1828 – 1832.

Po pożarze w 1874 r. została odbudowana już rok później, a następnie gruntownie odrestaurowana w 1900 r. otrzymując obecny wygląd i nowy wystrój wnętrza.

Cerkiew przestała istnieć w lutym 1945 r., wraz z wyjazdem ostatniego parocha Jurija Kikty. Wyposażenie cerkiewne trafiło do dawnej cerkwi w Starym Mieście oraz do kościoła w Zasowie w pow. dębickim. Jednocześnie cerkiew zamieniona na magazyn mąki i produktów spożywczych. Od 1982 r. znów przeszła we władanie parafii farnej i otrzymała wezwanie Jezusa Miłosiernego. Odprawiane są w nim głównie Msze św. i nabożeństwa dla dzieci i młodzieży.

Obecny kościół to nieduża jednonawowa budowla z węższym prezbiterium, utrzymana w typie eklektycznym. Fasada z pozornym ryzalitem środkowym, zakończona murem attykowym z trzema szczytami. Polichromię figuralno–ornamentalną wewnątrz wykonał artysta lwowski – Chomiak, a przemalowano ją w 1981 r. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż Chrystusa Ukrzyżowanego

Dawną cerkiew otacza fragment XIX wiecznego muru oporowego, a za ogrodzeniem stoi dawna plebania zaadaptowana obecnie na Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, Caritas parafii farnej oraz noclegownię dla osób bezdomnych.